Vamos Espoo

Heidi Turunen
050 344 1345
heidi.turunen@hdl.fi

Emmi Mäki
050 599 9504
emmi.maki@hdl.fi

Ritvaleena Hassinen
050 578 1240
ritvaleena.hassinen@hdl.fi

Liban Ismail
050 372 2570
liban.ismail@hdl.fi 

 

Nora Thesleff
050 409 3854
nora.thesleff@hdl.fi

Anna Lahdensuo
050 409 2827
anna.lahdensuo@hdl.fi

Yksikönjohtaja

Minna Latonen
050 592 9017
minna.latonen@hdl.fi

Vamos Helsinki

Etsivä nuorisotyö

Aurora Tikka
050 354 5885
aurora.tikka@hdl.fi

Tapio Koivu
050 571 1698
tapio.koivu@hdl.fi

Ahmed Hussein
050 441 7182
ahmed.hussein@hdl.fi

Marika Puurtinen
Esimies
050 313 4421
marika.puurtinen@hdl.fi

Vamos Urapalvelut

Katriina Räisänen
Koordinaattori
050 381 9614
katriina.raisanen@hdl.fi

Paula Ranta
050 578 1308
paula.ranta@hdl.fi

Sophia Bagans
050 439 0512
sophia.bagans@hdl.fi

Taloustaitohanke

Eeva Piha
050 569 0729
eeva.piha@hdl.fi

Kuntouttava ryhmätoiminta

Mervi Haavanlammi
050 340 0755
mervi.haavanlammi@hdl.fi

Juha Pääkkö
050 434 2006
juha.paakko@hdl.fi

Karoliina Sipilä
Esimies
050 428 2031
karoliina.sipila@hdl.fi

 

Vamos Rytmi – ryhmä- ja yksilövalmennus

Mari Mattila
050 346 8096
mari.mattila@hdl.fi

Annu Lindqvist
050 431 4060
annu.lindqvist@hdl.fi

Juha Pääkkö
050 434 2006
juha.paakko@hdl.fi

Anni Peltola
050 431 8930
anni.peltola@hdl.fi

Karoliina Sipilä
Esimies
050 428 2031
karoliina.sipila@hdl.fi

Vamos Startti – ryhmä- ja yksilövalmennus

Annukka Koivula
050 3737 465
annukka.koivula@hdl.fi

Mari Sandell
050 343 0456
mari.sandell@hdl.fi

Karoliina Sipilä
Esimies
050 428 2031
karoliina.sipila@hdl.fi

Helsingin sosiaali- ja terveysvirasto

Tarja Pikkuhookana
Psykiatrinen sairaanhoitaja
040 354 2557
tarja.pikkuhookana@hel.fi

Peruskoulustartti

Lauri Häggman
Opettaja, aamuryhmä
050 310 3412
lauri haggman@sdo.fi

Satu Hirvensalo
Opettaja, iltapäiväryhmä
050 578 1212
satu.hirvensalo@sdo.fi

Hannu Räty
050 442 0640
hannu.raty@hdl.fi

Mari Sandell
050 343 0456
mari.sandell@hdl.fi

Karoliina Sipilä
Esimies
050 428 2031
karoliina.sipila@hdl.fi

Nuotti-valmennus

Petri Härmä
050 502 2456
petri.harma@hdl.fi

Jonna Murtomäki
050 569 2507
jonna.murtomaki@hdl.fi

Emmi Hynninen
050 409 0983
emmi.hynninen@hdl.fi

Nina Hammarberg
050 477 4741
nina.hammarberg@hdl.fi

Marika Puurtinen
Esimies
050 313 4421
marika.puurtinen@hdl.fi

UNIT-hanke

Oussama Yousfi
Projektipäällikkö
050 325 7202
oussama.yousfi@hdl.fi

Emma Lappeteläinen
050 354 6662
emma.lappetelainen@hdl.fi 

Sebastian Holm
050 475 8963
sebastian.holm@hdl.fi 

Romanihankkeet

Valtteri Aaltonen
050 326 4250
valtteri.aaltonen@hdl.fi

Harjoittelut, opinnäytetyöt ja gradut

Helsingin Vamoksen harjoittelupaikat keväälle 2020 on täytetty.

Tapio Koivu
050 571 1698
tapio.koivu@hdl.fi

Juha Pääkkö
050 434 2006
juha.paakko@hdl.fi

Päällikkö, Vamos Helsinki

Jenni Oliveira
050 412 1400
jenni.oliveira@hdl.fi

Vamos Kuopio

Leena Mannonen
Yksikönjohtaja, opiskelijaharjoittelut
050 438 7850
leena.mannonen@hdl.fi

Yksilövalmennus sosiaalisen kuntoutuksen palvelusetelillä

Jarno Puustinen
050 464 4419
jarno.puustinen@hdl.fi

Henni Ruhanen
050 520 6491
henni.ruhanen@hdl.fi

Oppilaitos-Vamos

Liisa Pääkkönen
projektipäällikkö
050 4640 606
liisa.paakkonen@hdl.fi

Enni Ruuskanen
050 464 0554
enni.ruuskanen@hdl.fi

Ohjaus- ja neuvontapalvelu

050 505 7620, avoinna ma-to klo 10-15

Leena Mannonen
Projektipäällikkö
050 438 7850
leena.mannonen@hdl.fi

Lauri Sutinen
050 3130 815
lauri.sutinen@hdl.fi

Kirsti Kinnunen
050 501 0472
kirsti.kinnunen@hdl.fi

Liisa Pääkkönen
050 4640 606
liisa.paakkonen@hdl.fi

Soile Hynynen
050 527 5166
soile.hynynen@hdl.fi

Jarno Puustinen
050 464 4419
jarno.puustinen@hdl.fi

Vamos-Flow

Gürhan Bayramoğlu
projektipäällikkö (turkki, englanti, suomi)
050 348 4958
gurhan.bayramoglu@hdl.fi

Jussi Sutinen
valmentaja (englanti, ruotsi, suomi)
050 501 7207
jussi.sutinen@hdl.fi

Petra Muraus
kokemusasiantuntija (sloveeni, englanti, espanja, serbia, kroatia, suomi)

Palvelualuejohtaja

Mia Oksa
Vamos kasvukeskukset
050 463 4926
mia.oksa@hdl.fi

 

Vamos Lahti

Mia Salin
Yksikön esimies, opiskelijaharjoittelut
050 462 2346
mia.salin@hdl.fi

Vamos Lab Lahti

Annika Lindeberg
Valmentaja
050 307 5712
annika.lindeberg@hdl.fi

Petri Moilanen
Valmentaja
050 359 2175
petri.moilanen@hdl.fi

Petri Niinisalo
Valmentaja
050 358 9686
petri.niinisalo@hdl.fi

Yksikönjohtaja

Minna Latonen
050 592 9017
minna.latonen@hdl.fi

Vamos Oulu

Timo Makkonen
Projektipäällikkö, opiskelijaharjoittelut
050 339 9957
timo.makkonen@hdl.fi

 

Krista Alanenpää
Valmentaja
050 338 0101
krista.alanenpaa@hdl.fi

Palvelualuejohtaja

Mia Oksa
Vamos kasvukeskukset
050 463 4926
mia.oksa@hdl.fi

Vamos Turku

Auli Hirvensalo
050 309 9248
auli.hirvensalo@hdl.fi

Kristiina Kuusisto
050 408 5954
kristiina.kuusisto@hdl.fi

Hannu Laine
050 502 2552
hannu.laine@hdl.fi

Nina Väyrynen
050 512 5999
nina.vayrynen@hdl.fi

 

Yhdessä taitaen -hanke

Emma Nylund
projektipäällikkö
050 502 2455
emma.nylund@hdl.fi

Päivi Tuki
valmentaja
050 502 2557
paivi.tuki@hdl.fi

Palvelualuejohtaja

Mia Oksa
Vamos kasvukeskukset
050 463 4926
mia.oksa@hdl.fi

Vamos Rovaniemi

Minna Kestilä-Suopajärvi
Projektipäällikkö
050 502 2321
minna.kestila-suopajarvi@hdl.fi

Yhdessä Osallisuuteen hanke nuorille

Marja-Leena Mourujärvi
Valmentaja
050 502 1144
marja-leena.mourujarvi@hdl.fi

Saila Lampela
Valmentaja
044 782 8162
saila.lampela@nuortenystavat.fi

Armi Lehto
Valmentaja
044 736 1235
armi.lehto@nuortenystavat.fi

Mirka Kaukonen
Valmentaja
040 663 7748
mirka.kaukonen@rovaniemi.fi 

Outi Sassali
Valmentaja
040 4862739
outi.sassali@rovaniemi.fi

Palvelualuejohtaja

Mia Oksa
Vamos kasvukeskukset
050 463 4926
mia.oksa@hdl.fi

Vamos Vantaa

Maarit Lankinen-Kivimäki
Projektipäällikkö
050 411 8472
maarit.lankinen-kivimaki@hdl.fi

Eteenpäin-hanke (koululaiset ja vanhemmat)

Idiris Hassan Farah
050 471 1812
idiris.farah@hdl.fi

Shirwa Abdirahman Gurhan
050 471 2218
shirwa.gurhan@hdl.fi

Movat-hanke (työnhakijat)

Mustafe Hirsi
050 471 2036
mustafe.hirsi@hdl.fi

Noora Viitala
050 468 0162
noora.viitala@hdl.fi

Yksikönjohtaja

Minna Latonen
050 592 9017
minna.latonen@hdl.fi

Vamos Hallinto

Terhi Laine
Palvelualuejohtaja
0400 237 775
terhi.laine@hdl.fi

 

 

Vesa Sarmia
Kehittämispäällikkö
050 413 0718
vesa.sarmia@hdl.fi

Katri Angeria
Asiakkuuspäällikkö
050 569 2553
katri.angeria@hdl.fi

Tutustumiskäynnit Vamokseen

Espoo

Olet tervetullut tutustumaan Vamos Espoon toimintaan. Nuori, ammattilainen tai opiskelija:  ota yhteyttä Vamos Espoon valmentajiin ja sovi tutustumiskäynti. Halutessasi voit myös jättää yhteydenottopyynnön lomakkeen kautta.

Helsinki

Helsingin Vamoksen tulevat toiminnan esittelyt nuorille, ammattilaisille ja opiskelijoille:

  • Keskiviikko 30.10. klo 15–16
  • Keskiviikko 27.11. klo 15–16
  • Keskiviikko 18.12. klo 15–16

Toiminnan esittelyn yhteydessä Vamoksen toiminnasta kiinnostunut nuori saa lisätietoa Vamoksen palveluista sekä itselleen sopivasta toimintamuodosta vastaavien valmentajien yhteystiedot. Ensimmäisen valmennustapaamisen voi sopia valmentajan kanssa. Esittelyyn ei tarvitse ilmoittautua erikseen.

Kuopio

Kuopion Vamoksen toiminnan esittely nuorille, ammattilaisille ja opiskelijoille. Tilaisuudessa saat tietoa Vamoksen ajankohtaisesta toiminnasta. Infon jälkeen sinulla on mahdollisuus keskusteluun valmentajan kanssa. Lisätietoa ohjaus- ja neuvontapalvelun numerosta 050 505 7620.

 

Lahti

Nuori, ota yhteyttä ja sovi tutustuminen yhteydenottolomakkeen kautta.

Lahden Vamoksen tulevat toiminnan esittelyt ammattilaisille ja opiskelijoille:

  • Maanantai 7.10. klo 14-15
  • Maanantai 4.11. klo 14-15
  • Maanantai 2.12. klo 14-15

Ilmoittaudu mukaan yhteydenottolomakkeen kautta viimeistään esittelyä edeltävänä perjantaina tai ottamalla suoraan yhteyttä Vamos Lab Lahden valmentajiin.

Mia Salin
Yksikön esimies
050 462 2346
mia.salin@hdl.fi

Oulu

Timo Makkonen
Yksikön esimies
050 339 9957
timo.makkonen@hdl.fi

Rovaniemi

Minna Kestilä-Suopajärvi
Yksikön esimies
050 502 2321
minna.kestila-suopajarvi@hdl.fi

Turku

Turun Vamoksen tulevat toiminnan esittelyt ammattilaisille ja opiskelijoille:

Ilmoittaudu mukaan esittelyyn sähköpostitse nina.vayrynen@hdl.fi tai auli.hirvensalo@hdl.fi viimeistään esittelyä edeltävänä perjantaina.

Vantaa

Maarit Lankinen-Kivimäki
Projektipäällikkö
050 411 8472
maarit.lankinen-kivimaki@hdl.fi