Vamos Espoo

Heidi Turunen
050 344 1345
heidi.turunen@hdl.fi

Emmi Mäki
050 599 9504
emmi.maki@hdl.fi

Ritvaleena Hassinen
050 578 1240
ritvaleena.hassinen@hdl.fi

Liban Ismail
050 372 2570
liban.ismail@hdl.fi 

 

Nora Thesleff
050 409 3854
nora.thesleff@hdl.fi

Anna Lahdensuo
050 409 2827
anna.lahdensuo@hdl.fi

Yksikönjohtaja

Minna Latonen
050 592 9017
minna.latonen@hdl.fi

Vamos Helsinki

Etsivä nuorisotyö

Aurora Tikka
050 354 5885
aurora.tikka@hdl.fi

Tapio Koivu
050 571 1698
tapio.koivu@hdl.fi

Ahmed Hussein
050 441 7182
ahmed.hussein@hdl.fi

Marika Puurtinen
Esimies
050 313 4421
marika.puurtinen@hdl.fi

Vamos Urapalvelut

Katriina Räisänen
Koordinaattori
050 381 9614
katriina.raisanen@hdl.fi

Paula Ranta
050 578 1308
paula.ranta@hdl.fi

Sophia Bagans
050 439 0512
sophia.bagans@hdl.fi

Yhdessä työhön -hanke

Petri Niinisalo
050 595 1278
petri.niinisalo@hdl.fi

Suzanne Maysonet
050 436 7943
suzanne.maysonet@hdl.fi

Jenni Oliveira
Projektipäällikkö
050 412 1400
jenni.oliveira@hdl.fi

Helsingin sosiaali- ja terveysvirasto

Tarja Pikkuhookana
Psykiatrinen sairaanhoitaja
040 354 2557
tarja.pikkuhookana@hel.fi

Vamos Taimi – ryhmä- ja yksilövalmennus

Juha Pääkkö
050 434 2006
juha.paakko@hdl.fi

Annu Lindqvist
050 431 4060
annu.lindqvist@hdl.fi

Vamos Rytmi – ryhmä- ja yksilövalmennus

Mari Mattila
050 346 8096
mari.mattila@hdl.fi

Annu Lindqvist
050 431 4060
annu.lindqvist@hdl.fi

Karoliina Sipilä
Esimies
050 428 2031
karoliina.sipila@hdl.fi

Vamos Startti – ryhmä- ja yksilövalmennus

Annukka Koivula
050 3737 465
annukka.koivula@hdl.fi

Mari Sandell
050 343 0456
mari.sandell@hdl.fi

Karoliina Sipilä
Esimies
050 428 2031
karoliina.sipila@hdl.fi

Kuntouttava ryhmätoiminta

Anni Selin
050 340 0755
anni.selin@hdl.fi

Tatiana Peräoja
050 431 8930
tatiana.peraoja@hdl.fi

Karoliina Sipilä
Esimies
050 428 2031
karoliina.sipila@hdl.fi

Peruskoulustartti

Tuija Pihkanen
Opettaja, aamuryhmä
050 310 3412
tuija.pihkanen@sdo.fi

Satu Hirvensalo
Opettaja, iltapäiväryhmä
050 578 1212
satu.hirvensalo@sdo.fi

Hannu Räty
050 442 0640
hannu.raty@hdl.fi

Mari Sandell
050 343 0456
mari.sandell@hdl.fi

Karoliina Sipilä
Esimies
050 428 2031
karoliina.sipila@hdl.fi

Nuotti-valmennus

Petri Härmä
050 502 2456
petri.harma@hdl.fi

Emmi Hynninen
050 409 0983
emmi.hynninen@hdl.fi

Nina Hammarberg
050 477 4741
nina.hammarberg@hdl.fi

Marika Puurtinen
Esimies
050 313 4421
marika.puurtinen@hdl.fi

Palvelualuejohtaja

Jenni Oliveira
050 412 1400
jenni.oliveira@hdl.fi

Taloustaitohanke

Eeva Piha
050 569 0729
eeva.piha@hdl.fi

UNIT-hanke

Oussama Yousfi
Projektipäällikkö
050 325 7202
oussama.yousfi@hdl.fi

Emma Lappeteläinen
050 354 6662
emma.lappetelainen@hdl.fi 

Sebastian Holm
050 475 8963
sebastian.holm@hdl.fi 

Harjoittelut ja opinnäytetyöt

Harjoitteluun Vamos Helsinkiin?

Voit hakea harjoittelupaikkaa syksylle 2020 Helsingin Vamoksesta 31.3.2020 mennessä. Toivomme, että hakemuksessasi voit kertoa jotakin itsestäsi ja siitä, miksi juuri Vamos. Kerro myös siitä, mitkä ovat harjoittelulle asetetut tavoitteet – omasi sekä oppilaitoksen asettamat tavoitteet. Meitä kiinnostaa myös, missä olet suorittanut aiemmat harjoittelusi ja mikä on kokemuksesi ryhmä- ja yksilöohjauksesta sekä se, mikä Vamoksen toiminnoista kiinnostaa eniten. Kerro myös mille aikavälille toivot harjoittelusi sijoittuvan sekä miten pitkään harjoittelusi tulisi kestää.

Hakemuksen ja CV:n voit lähettää sähköpostilla Juhalle (juha.paakko@hdl.fi) sekä Tapiolle (tapio.koivu@hdl.fi). Heiltä saat tarvittaessa myös lisätietoja.

Haastattelut ovat huhtikuun aikana, ja valinnat teemme vappuun mennessä.

Tapio Koivu
050 571 1698
tapio.koivu@hdl.fi

Juha Pääkkö
050 434 2006
juha.paakko@hdl.fi

Vamos Kuopio

Leena Mannonen
Yksikönjohtaja, opiskelijaharjoittelut
050 438 7850
leena.mannonen@hdl.fi

Yksilövalmennus sosiaalisen kuntoutuksen palvelusetelillä

Jarno Puustinen
050 464 4419
jarno.puustinen@hdl.fi

Oppilaitos-Vamos

Liisa Pääkkönen (vanhempainvapaalla)
projektipäällikkö
050 4640 606
liisa.paakkonen@hdl.fi

Projektipäällikön sijaisuus

Mia Oksa
050 463 4926
mia.oksa@hdl.fi

Enni Ruuskanen
050 464 0554
enni.ruuskanen@hdl.fi

Ohjaus- ja neuvontapalvelu

050 505 7620, avoinna ma-to klo 10-15

Leena Mannonen
Projektipäällikkö
050 438 7850
leena.mannonen@hdl.fi

Lauri Sutinen
050 3130 815
lauri.sutinen@hdl.fi

Kirsti Kinnunen
050 501 0472
kirsti.kinnunen@hdl.fi

Simo Vuorinne
050 405 8061
simo.vuorinne@hdl.fi

Marja Pulliainen
050 520 6491
marja.pulliainen@hdl.fi

 

Siilinjärven Nuoret PySTyY -hanke

https://www.mitatehtas.fi/nuoretpystyy/

Nuoret PySTyY -hankkeessa valmentajana

Soile Hynynen
050 527 5166
soile.hynynen@hdl.fi

 

 

 

Vamos-Flow

Gürhan Bayramoğlu
projektipäällikkö (turkki, englanti, suomi)
050 348 4958
gurhan.bayramoglu@hdl.fi

Jussi Sutinen
valmentaja (englanti, suomi)
050 501 7207
jussi.sutinen@hdl.fi

Petra Muraus
kokemusasiantuntija (sloveeni, englanti, espanja, serbia, kroatia, suomi)

050 470 9227
petra.muraus@hdl.fi

Palvelualuejohtaja

Mia Oksa
Vamos kasvukeskukset
050 463 4926
mia.oksa@hdl.fi

 

Vamos Lahti

Annika Lindeberg
Projektipäällikkö, yksikön esimies
050 307 5712
annika.lindeberg@hdl.fi

Vamos Lab Lahti

Henri Korhonen
Valmentaja
050 502 2477
henri.korhonen@hdl.fi

Elisa Lehto
Valmentaja
050 462 2346
elisa.lehto@hdl.fi

Petri Moilanen
Valmentaja
050 359 2175
petri.moilanen@hdl.fi

 

Yksikönjohtaja

Minna Latonen
050 592 9017
minna.latonen@hdl.fi

Vamos Oulu

Vamos Verso

Timo Makkonen
Projektipäällikkö, opiskelijaharjoittelut
050 339 9957
timo.makkonen@hdl.fi

 

Krista Alanenpää
Valmentaja
050 338 0101
krista.alanenpaa@hdl.fi

Katri Angeria
Asiakkuuspäällikkö, Vamos kasvukeskukset
050 569 2553
katri.angeria@hdl.fi

Vamos Turku

Auli Hirvensalo
050 309 9248
auli.hirvensalo@hdl.fi

Nina Väyrynen
050 512 5999
nina.vayrynen@hdl.fi

 

Yhdessä taitaen -hanke

Emma Nylund
projektipäällikkö
050 502 2455
emma.nylund@hdl.fi

Päivi Tuki
valmentaja
050 502 2557
paivi.tuki@hdl.fi

Palvelualuejohtaja

Mia Oksa
Vamos kasvukeskukset
050 463 4926
mia.oksa@hdl.fi

Vamos Rovaniemi

Yhdessä Osallisuuteen -hanke nuorille

Marja-Leena Mourujärvi
Valmentaja
050 502 1144
marja-leena.mourujarvi@hdl.fi

Saila Lampela
Valmentaja
044 782 8162
saila.lampela@nuortenystavat.fi

Armi Lehto
Valmentaja
044 736 1235
armi.lehto@nuortenystavat.fi

 

Mirka Kaukonen
Valmentaja
040 663 7748
mirka.kaukonen@rovaniemi.fi 

Outi Sassali
Valmentaja
040 4862739
outi.sassali@rovaniemi.fi

 

Projektipäällikkö

Minna Kestilä-Suopajärvi
050 502 2321
minna.kestila-suopajarvi@hdl.fi

Asiakkuuspäällikkö

Katri Angeria
050 569 2553
katri.angeria@hdl.fi

 

Vamos Vantaa

Projektipäällikkö

Maarit Lankinen-Kivimäki
050 411 8472
maarit.lankinen-kivimaki@hdl.fi

Eteenpäin-hanke (koululaiset ja vanhemmat)

Idiris Farah (suomi, somali, englanti)
050 471 1812
idiris.farah@hdl.fi

Shirwa Gurhan (suomi, somali, englanti)
050 471 2218
shirwa.gurhan@hdl.fi

Movat-hanke (työ- tai opiskelupaikan hakijat)

Tiina Alanko (suomi, englanti)

050 471 2036

tiina.alanko@hdl.fi

 

Fardoos Helal (suomi, arabia)

050 468 0162

fardoos.helal@hdl.fi

 

Palvelualuejohtaja

Minna Latonen
050 592 9017
minna.latonen@hdl.fi

Vamos Hallinto

Terhi Laine
Johtaja
0400 237 775
terhi.laine@hdl.fi

 

 

Vesa Sarmia
Kehittämispäällikkö
050 413 0718
vesa.sarmia@hdl.fi

Katri Angeria
Asiakkuuspäällikkö
050 569 2553
katri.angeria@hdl.fi

Tutustumiskäynnit Vamokseen

Espoo

Olet tervetullut tutustumaan Vamos Espoon toimintaan. Nuori, ammattilainen tai opiskelija:  ota yhteyttä Vamos Espoon valmentajiin ja sovi tutustumiskäynti. Halutessasi voit myös jättää yhteydenottopyynnön lomakkeen kautta.

Helsinki

Helsingin Vamoksen tulevat toiminnan esittelyt nuorille, ammattilaisille ja opiskelijoille:

  • Torstai 20.2. klo 14:30
  • Torstai 26.3. klo 14:30
  • Torstai 23.4. klo 14:30
  • Torstai 28.5. klo 14:30

Esittelyn kesto on noin yksi tunti. Toiminnan esittelyn yhteydessä Vamoksen toiminnasta kiinnostunut nuori saa lisätietoa Vamoksen palveluista sekä tietoa siitä, kuinka ottaa yhteyttä itselle sopivaan toimintaan. Esittelyyn ei tarvitse ilmoittautua erikseen.

Kuopio

Kuopion Vamoksen toiminnan esittely nuorille, ammattilaisille ja opiskelijoille. Tilaisuudessa saat tietoa Vamoksen ajankohtaisesta toiminnasta. Infon jälkeen sinulla on mahdollisuus keskusteluun valmentajan kanssa. Lisätietoa ohjaus- ja neuvontapalvelun numerosta 050 505 7620.

 

Lahti

Nuori, ota yhteyttä ja sovi tutustuminen yhteydenottolomakkeen kautta.

Lahden Vamoksen tulevat toiminnan esittelyt ammattilaisille ja opiskelijoille:

  • Maanantai 7.10. klo 14-15
  • Maanantai 4.11. klo 14-15
  • Maanantai 2.12. klo 14-15

Ilmoittaudu mukaan yhteydenottolomakkeen kautta viimeistään esittelyä edeltävänä perjantaina tai ottamalla suoraan yhteyttä Vamos Lab Lahden valmentajiin.

Annika Lindeberg
Yksikön esimies
050 307 5712
annika.lindeberg@hdl.fi

Oulu

Timo Makkonen
Yksikön esimies
050 339 9957
timo.makkonen@hdl.fi

Rovaniemi

Minna Kestilä-Suopajärvi
Yksikön esimies
050 502 2321
minna.kestila-suopajarvi@hdl.fi

Turku

Turun Vamoksen tulevat toiminnan esittelyt ammattilaisille ja opiskelijoille:

Ilmoittaudu mukaan esittelyyn sähköpostitse nina.vayrynen@hdl.fi tai auli.hirvensalo@hdl.fi viimeistään esittelyä edeltävänä perjantaina.

Vantaa

Maarit Lankinen-Kivimäki
Projektipäällikkö
050 411 8472
maarit.lankinen-kivimaki@hdl.fi

¨