Kelan NUOTTI-valmennus Vamoksessa
Diakonissalaitoksen Vamos tuottaa Kelan NUOTTI-valmennusta. Sitä tuotetaan Jyväskylässä, Kuopiossa, Oulussa, Rovaniemellä, Tampereella ja Turussa. NUOTTI-valmennus on tarkoitettu 16–29-vuotiaille nuorille, joilla ei ole opiskelu- tai työpaikkaa tai opinnot ovat vaarassa keskeytyä.
Miten valmennukseen hakeudutaan?
Valmennuksen aloittaminen on helppoa. Siihen ei tarvita lääkärinlausuntoa. Voit täyttää hakulomakkeen verkossa. Jos sinulla on yhteys esimerkiksi etsivään nuorisotyöhön tai Ohjaamoon, voit täyttää lomakkeen yhdessä heidän kanssaan. Lähetetä hakemus OmaKelassa tai postitse. NUOTTI-valmennus on nuorelle maksutonta.
Kehen ottaa yhteyttä?
Diakonissalaitoksen Vamos tuottaa Kelan NUOTTI-valmennusta Jyväskylässä, Kuopiossa, Oulussa, Rovaniemellä, Tampereella ja Turussa.
Jyväskylä
Outi Nevalainen
050 431 8636
outi.nevalainen@hdl.fi
Kuopio
Simo Vuorinne
simo.vuorinne@hdl.fi
050 405 8061
Tutustu Simoon tästä linkistä!
Ilkka Puomilahti
ilkka.puomilahti@hdl.fi
050 501 0472
Oulu
Heidi Honkala
heidi.honkala@hdl.fi
050 439 5883
Turku
Teemu Mäkinen
teemu.makinen@hdl.fi
050 594 7771
Tutustu Teemuun tästä linkistä!
Juha-Petri Salmi
salmi.juha-petri@hdl.fi
050 502 2557
NUOTTI-valmennus pähkinänkuoressa
Mikä Vamos?
Vamoksessa autetaan eri tavoin hankalassa tilanteessa olevia 16–29-vuotiaita koulutuksen ja työelämän ulkopuolella olevia nuoria löytämään oman polkunsa. Joillain nuorista elämää on mutkistanut mielenterveyden pulmat, toisilla opintojen katkeaminen, työttömyys, päihteidenkäyttö, asunnottomuus tai esimerkiksi lähipiirin haasteet. Toimintaa on 11 paikkakunnalla Helsingistä Rovaniemelle. Vamos on toiminut 16 vuoden ajan ja vuosittain toimintaan osallistuu noin 2 000 nuorta.
Lue lisää Vamoksesta täältä