Vamos tuottaa Kelan Nuotti-valmennusta

Diakonissalaitoksen Vamos tuottaa Kelan NUOTTI-valmennusta pääkaupunkiseudun lisäksi Kuopiossa, Lahdessa, Oulussa, Rovaniemellä ja Turussa. Valmennus on tarkoitettu 16–29-vuotiaille nuorille, joilla ei ole opiskelu- tai työpaikkaa tai opinnot ovat vaarassa keskeytyä.

Valmennus tarjoaa nuorelle apua arjen järjestämiseen ja opiskelun tai työn suunnitteluun. Nuori saa oman henkilökohtaisen valmentajan, joka tapaa häntä säännöllisesti tämän omassa arkiympäristössä. Yhdessä mietitään ratkaisuja elämäntilanteen pulmiin, ja valmentaja auttaa nuorta löytämään omat voimavaransa ja vahvuutensa.

Miten valmennukseen hakeudutaan?

Valmennuksen aloittaminen on helppoa eikä siihen tarvita lääkärinlausuntoa. Valmennukseen hakeudutaan soittamalla Kelan valtakunnalliseen kuntoutuksen palvelunumeroon

020 692 205 

Kelan asiantuntija haastattelee hakijan, jonka jälkeen hän saa päätöksen kuntoutuksesta. NUOTTI-valmennus on nuorelle maksuton.

Kelan esite NUOTTI-valmennuksesta löytyy täältä

Tässä lisää Kelan Nuotti-valmennuksesta

 

Kehen ottaa yhteyttä?

KUOPIO

Simo Vuorinne
simo.vuorinne@hdl.fi
p. 050 405 8061

KUOPIO 

Kirsti Kinnunen
kirsti.kinnunen@hdl.fi
p. 050 501 0472

OULU

Heini Raasakka
heini.raasakka@hdl.fi
p. 050 331 7448

TURKU

Teemu Mäkinen
teemu.makinen@hdl.fi
p. 050 594 7771

ROVANIEMI

Tuovi Honkela
tuovi.honkela@hdl.fi
p. 050 355 0937

LAHTI

Susanna Söderholm
susanna.soderholm@hdl.fi 
050 466 1822

Niina Rantanen
niina.rantanen@hdl.fi
p. 050 350 2933

PÄÄKAUPUNKISEUTU

Nina Hammarberg
nina.hammarberg@hdl.fi
p. 050 477 4741

Emmi Hynninen
emmi.hynninen@hdl.fi
p. 050 409 0983

Elisabeth Maimanen
elisabeth.maimanen@hdl.fi
p. 050 466 4472

Ajankohtaista