”Kansalaisvaikuttaminen saa aikaan muutosta”, toteaa etiopialainen aktivisti Mustafe Sheikh
22.9.2025
Mustafe Sheikh on kirjailija, yrittäjä ja aktivisti sekä yksi Diakonissalaitoksen tukeman etiopialaisen CYDO-järjestön perustajajäsenistä. Hänen kansalaisvaikuttajana tekemänsä työ nostetaan esiin kehitysyhteistyöjärjestöjen kansalaistoimintaan kannustavassa Toimi, koska voit -kampanjassa.
Kun Mustafe Sheikh valmistui yliopistosta vuonna 2015, ei töitä tahtonut löytyä millään. Hän joutui kokemaan omakohtaisesti, millaisia ongelmia monet etiopialaiset nuoret kohtaavat: työttömyyttä, nepotismia, sananvapauden rajoituksia sekä uraohjauksen ja muun tuen puutetta.
Yli neljännes 15–29 -vuotiaista etiopialaista on työttöminä, ja vielä suurempi osa tekee vähemmän töitä kuin haluaisi. Näköalattomuuden vuoksi monet lähtevät etsimään parempaa elämää muualta.
Töitä etsiessään Mustafe alkoi kirjoittaa nuorten kohtaamista ongelmista. Hän liittyi samanmielisten nuorten porukkaan, joka halusi tuoda nuorten ääntä esiin yhteisöissään kaunokirjallisuuden kautta. Syntyi Curis, nuorten oma järjestö, jonka tavoitteena oli voimaannuttaa nuoria ja saada myönteisiä muutoksia aikaan ympäröivässä yhteisössä.
”Vaikka emme aluksi tehneet mitään kaunokirjallisten teosten kirjoittamista ja julkaisemista kummempaa, jouduimme melkein lopettamaan järjestömme toiminnan, sillä hallinto sulki toimistomme ja pidätti muutamia aktiiveja. He epäilivät meidän kirjoittavan hallinnon vastaisia tekstejä. Päätimme kuitenkin jatkaa, mutta varovasti ja huomiota herättämättä”, kertoo Mustafe.
Nuoret kokoontuvat yhteen saadakseen aikaan muutosta
Vuonna 2018 maan hallinto vaihtui, ja järjestön työ helpottui. Toiminta laajeni uusiin teemoihin ja uusille alueille. Yhteisöpohjainen toiminta kehittyi vakiintuneemmaksi järjestötyöksi, jota silti tehdään edelleenkin paljolti vapaaehtoisvoimin.
”Aluksi järjestimme paljon lukutaitokoulutuksia. Tuohon aikaan lähes puolet yli 15-vuotiaista etiopialaisista oli lukutaidottomia. Tarjoamme myös neuvontaa ja erilaisia koulutuksia nuorille työnhaun tueksi sekä pyrimme edistämään nuorten oikeuksia viranomaisiin ja hallintoon vaikuttamalla”, Mustafe listaa.
Curis on onnistunut muuttamaan monien nuorten ajattelutapaa. He ovat aloitteellisempia ja kokoontuvat yhteen saadakseen aikaan muutosta. Myös vaikuttamistyö on tuottanut hedelmää ja aluehallinto ottaa nykyisin entistä paremmin huomioon nuorten asiat, vaikka työsarkaa on edelleen.
”Modernissa valtiossa tarvitaan aktivismia”
Vaikka kansalaistoiminnan mahdollisuudet ovat parantuneet järjestön alkuajoista, saatetaan aktivisteja silti vieläkin pidättää tai uhkailla, eivätkä toimittajat voi tehdä työtään vapaasti.
”Curis, jonka nimi on hiljattain muuttunut CYDO:ksi, tekee yhteiskunnallista työtä, mutta olen omissa nimissäni kirjoittanut myös poliittisia tekstejä. Pari vuotta sitten jouduin keskustelemaan kirjoituksistani viranomaisten kanssa. Koska en kuitenkaan tavoittele itselleni poliittista asemaa tai kritisoi suoraan tiettyjä johtavassa asemassa olevia henkilöitä, sain jatkaa kirjoittamista”, kertoo Mustafe.
Vaikka Mustafella on nyt perhe ja oma yritys ja siten vähemmän aikaa vapaaehtoistyöhön, aikoo hän edelleen pyrkiä vaikuttamaan yhteiskunnallisiin epäkohtiin ja tehdä mahdollisuuksiensa mukaan vapaaehtoistyötä nuorten tukemiseksi.
”Kansalaisvaikuttaminen on tärkeää, koska se saa aikaan muutosta. Aktivistit nostavat esille yhteiskunnan epäkohtia ja ehdottavat niihin ratkaisuja. Järjestöjen työn myötä tavallisten ihmisten oikeudet toteutuvat entistä paremmin”, Mustafe jatkaa. ”Modernissa valtiossa tarvitaan poliittista aktivismia. Ilman sitä palaamme entiseen, yksinvaltiaiden aikaan.”
Kansalaisvaikuttamista rajoitetaan maailmalla yhä enemmän
Kehitysyhteistyöjärjestöjen yhteinen Toimi, koska voit -kampanja nostaa esiin kansalaisvaikuttajia eri puolilta maailmaa. Kampanja kannustaa parempaa tulevaisuutta rakentavaan ja ihmisoikeuksia puolustavaan vaikuttamiseen.
Avoin ja vapaa kansalaisyhteiskunta on toimivan demokratian ja ihmisoikeuksien perusta. Kuitenkin jopa 96,4 prosenttia maailman väestöstä elää maissa, joissa kansalaisvaikuttamista rajoitetaan eri tavoin. Ihmisoikeuspuolustajia pidätetään, mielenosoituksia estetään ja journalisteja vastaan hyökätään.
Tilanne on heikentynyt maailmanlaajuisesti 2000-luvun alusta lähtien myös maissa, joissa kansalaisyhteiskunnan tila on aiemmin ollut avoin. Tämä muistuttaa, että avointa kansalaisyhteiskuntaa ei voida pitää itsestäänselvyytenä. Suomi on yksi harvoista valtioista, jossa kansalaisvaikuttamista voi tehdä verrattain vapaasti, joskin täälläkin on havaittavissa merkkejä kaventumisesta.
Diakonissalaitos tukee CYDO-järjestön nuorten parissa tekemää työtä ulkoministeriön rahoittaman kehitysyhteistyöohjelman kautta.